Ushtrimet në bord Evminova në kushte shtëpie ( FOTO )

Ushtrimet në bord Evminova në kushte shtëpie ( FOTO )

Bordi Evminov është vlerësuar nga shumica e specialistëve si një Preventor të shkëlqyer dhe një imitues unike për njerëzit që vuajnë nga materiali musculoskeletal problems.The për atë që bordi i Evminov është, dhe edhe të dhënat në lidhje me mrekulli-imitues ju do të gjeni në artikull.

Sapo përfaqësues të racës njerëzore nga paraqesin në të katër këmbët në procesin e evolucionit u zhvendos në një pozicion vertikal, shpinë e tyre filloi të nënshtruar stresses.According shtesë serioz për healers lashtë, e shprehur në traktatet, të drejtë-Browingpersoni është i ri dhe i shëndetshëm vetëm aq sa skelet tij – spine.But zhvillimi i shpejtë i qytetërimit, së bashku me rehati ka sjellë sapiens moderne homo me hypodynamia, duke shkaktuar ndryshime negative në kthesa fiziologjike të trupit për shkak të lëvizshmërisë të ulët dhe një mënyrë jetese i ulur.

Yevminov 's board - how to do it yourself?Exercises on the board Evminova

Gjë e shëmtuar e rruaza që dalin në sfondin e këtyre ndryshimeve prish gjendja normale e mbështetjes kryesore të njeriut body.About 90 për qind e njerëzve që jetojnë në planetin tonë vuajnë nga osteochondrosis, një nga pesë sëmundjet më të zakonshme të popullsisë së botës.Një imitues unike në shtëpi, bordi Yevminov, ndihmon jo vetëm për të hequr qafe të shëmtuar dhe shtrihet shpinë, por edhe për të forcuar muskujt e mbështetur atë, dhe gjithashtu për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve më të rënda të sistemit musculoskeletal – nervit shiatik, scoliosis dheçrregullimet e tjera të sjellje (lordosis ose kyphosis).

Për të cilët është lektor Evminova?

Mijëra njerëz puna e të cilëve është e lidhur me ulur zgjatur (në kompjuter, çdo pajisje ose qepëse), si dhe ata që përjetojnë ngarkesa të vazhdueshme serioze në sistemin musculoskeletal, me të drejtë e quajti imitues profilaktik Evminov një mjet efektiv për rivendosjen e mbrapa e shëndetit dheparandalimin manyDiseases.Fëmijët dhe adoleshentët të cilët vazhdojnë të zhvillojnë kërc dhe kockave indeve mund të rritet deri pak nëse ata rregullisht kryejnë shtrihen dhe ushtrime mbi board.People Evminov të cilët kanë kaluar të shënojë 45-vjeçare duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për këtë projectile.With moshë sportive, Thefleksibiliteti i shpinë ul, muskujt e pasme humbasin elasticitetin, ka hernias intervertebral, disqe janë displaced.As rezultat, ka dhimbje të rënda, duke shkaktuar njerëzve një shumë të bordit fizike dhe mendore suffering.The për kurrizin Evminov-së mund të bëhet njëasistent i besueshëm në luftën kundër patologjive kurrizore, nëse përdorimi i saj është miratuar nga doctor.Also tuaj, mrekullia-profilaksi është e rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga obeziteti, ata që pesha e të cilit është afër ose tejkalon 100 pacientë Kg.in me peshë të ngjashme, profesionenë bar, muri suedeze, drejtimin ose duke kërcyer mund të shkaktojë trauma kurrizore nga ngarkesat e tepërta, ndërsa ortopedike trajner – bordi Yevminov-së – do të lejojë ushtrime të rregullta në një mo pakëtde, mbështetur shpinë dhe reduktimin e load.With të njëjtin qëllim – një të butë, trajnim delikate prapa – ajo mund të përdoret nga pacientët gjatë rehabilitimit pas operacionit në konsultim me mjekun.

 

 

 

 

Kush e krijoi këtë profilaktor të dobishme

Autori i dizajnit unik të bordit-Preventor dhe teknikë trajtimit për marrjen shpëtoj e shumë sëmundjeve të shtyllës kurrizore është Vyacheslav Evminov, President i vertebral dhe Wellness qendra e Kyiv.The efektivitetit të metodave të tij të trajtimit është konfirmuar nga studime të shumta shkencorei Ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës.Baza e teknikës është trajnimi dhe forcimi i muskujve të pasme me shkarkimin maksimale e spine.in Lipetsk, regionalOdessa qendër rehabilitimi kurrizore dhe rehabilitimit aktivitete, si dhe në shumë qendra të tjera shëndetësore të vendeve të CIS dhe vendet e huaja: Rusia dhePolonia, Gjeorgjia dhe Estonia, Hungaria, Portugalia, Kazakistani dhe Uzbekistani.

Karakteristikat e korrektor dhe teknikë

Kkoleksionist është mbledhur dhe ngjitur nga një shermend i tetë llojeve të drurit nga një të veçantë, technology.This bazuar shkencërisht ofron devijim të mjaftueshëm të bordit dhe cushioning e

me programet e klasave, me contraindications, si dhe me rregullat sipas të cilave ushtrime janë kryer për bordin Evminov së. saj të butë – kushti kryesor për sigurinë dhe efektivitetin e trajnimit në këtë predhës.

Në vendin e Qendrës Evminov ju gjithashtu mund të merrni njohur .

Ne bëjmë korrektor me duart tona!

Duhet të theksohet se preventors industriale Evminova – predha efektive, por jo i projektuar për çdo purse.Therefore, shumë njerëz mendojnë se si të bëjnë Bordi Evminov së himself.At të njëjtën kohë, ju mund të ruani në materiale të shtrenjta, por ende sipërfaqja e punës ebordi duhet të ketë ngurtësi të mjaftueshme, të jetë i qetë, të moderuar kaloj dhe nuk thithin lagështi.

Së pari, ju keni nevojë për një rreze pishe, e cila është e lehtë për të blerë në dimensionet market.The ndërtimit janë 50x50x3000.It është shitur shpesh pagdhendur, i projektuar për punë të përafërt për ndërtimin site.Then ajo duhet të jetë prerë duke përdorur një sharrë rrethore në 2 ndryshmecopë: e para duhet të jetë e barabartë ose pak më e madhe se lartësia e personit, e dyta – rreth 270 mm.Secondly, një sipërfaqe të rehatshme të punës mund të merret me blerjen e një bord të chipboard (chipboard) me një gjerësi prej 260 mm, dhe përgjatë gjatësisë korrespondon growth.However, ju do të duhet të jetë mjaft i zgjuar për të mos overpay për një pjatë të tërë në formën e një plate.They janë shpesh në sale.You mund të përdorni copa, në mënyrë të vendosur ngjitje ata së bashku, osedyert nga bufe e vjetër nga chipboard.Such një sipërfaqe nuk thithin lagështi, dobët glides, ajo është e qetë dhe buzë safe.The mund të ngjit me shirit dekorativ.

Së treti, për crossbeams ne kemi nevojë për prerje për lopata (ose shata) Njëra duhet të bëhet e llojeve të drurit të butë 1 m të gjatë me një diametër prej jo më shumë se 40 mm, të dytë 1.5 m të, por 30 mm në diametër, të dushkut oseahu (dru e vështirë) .Pastaj ju duhet të përgatisin një bord për hapat, si dhe topi dhe shkallë edges.A bordi panje e 200×900 mm është i përsosur.

Hardware dhe pajisje

Më tej, ne do të duhet për fiksim: hekurudhor në rritje, te perziera (2000х40х2 mm), dhe hardware – rrufe 70 nga 8 mm, shufra 600 nga 8 mm, washers, nuts.At imitues origjinal bordi punës është pezulluar në një kabllo super-fortë.Të tashmë prodhuar bordit Yevminov me duart e veta (shih vizatim më poshtë) është i bashkangjitur në një kohë të gjatë-zinxhir tre-metër chain.It fort do të rregullojmë pajisjen, duke i dhënë mundësinë për të rregulluar pjesën e poshtme height.The e bordit ështëvendi më i mirë për fiksimin e grepa Holding.

Ne gjithashtu duhet një zjarrfikës (galvanizuar), një spacer kunj përdredhur, vida 50 mm i trashë, një gome të dendur për traversë, e cila duhet të jetë e vendosur pranë në fund të board.It ka nevojë për të bashkangjitni traversën, dhe topi dhebar mbështetjen – një pëlhurë të dendura që nuk formojnë folds.The ndjerë, materiali xhybe nuk do kërcitje nën peshën e trupit.

Si për të bërë një korrektor për mbrapa

Bordi i Evminov, dimensionet e të cilat janë paraqitur më poshtë në vizatim, me duart e të aftë dhe me një qasje kreative është bërë e thjeshtë.

Bluaj lopatë një lopatë e matur 60 cm.Ne forcojë traversën (ana e saj në fund) me gome, gdhendje copa nga material.Shilom në gome të përgatisë vrima të vogla, nëpërmjet tyre gozhdë carnations.Next të vogël, të vazhdojë në bar: prerë nga gjatësinë e traversë dhe bluaj atë nënjë hapëse qetë state.with nga skajet ne të përgatisë një nëpër vrima dhe të bëjë jumpers.It mund të shihet në vizatim se fiksim zinxhir është në fund e pasme të bar, i cili duhet të jetë i mbështjellë me një cloth.We rregullohet menjë stapler.On sipërfaqja e chipboard nën zinxhirin e kemi përgatitur një aperture.We gjysmërrethor kalojë lidhjet, dhe sipërfaqja mbështetëse është i dehur në një bar të drurit me screws.In tavanin ne malin një hook.We fortë bashkangjitni një karabinëpër atë, ne lidhin një zinxhir, në fund të ulët e cila cakton bordi në një kënd prej 20 degrees.The transportin përbëhet nga një prerje bordit në një palë e fragmenteve – 320 dhe 200 mm.Under bazën e tij ne përdorim një bar të shkurtër,gjatësia e së cilës është 270 mm, ne kemi bërë një palë përmes vrimave për 2 shufra 0.8 cm të gjata.Për të lidhur ato, ne kemi nevojë për të bërë një zakon nga skajet, dhe pastaj të rregullojmë bolts në zam dhe do të forcojë arra tightly.We të rregulluar transportin për thonjtë në traversë në ends.The pjesën e poshtme të transportit duhet të jetëlirë për të ecur, dhe në mënyrë që ajo nuk do të kaloj poshtë, ne vidhos atë përgjatë gjatësisë totale të bar me hekurudhor në rritje.

Kendin e tendencës

Fillestar Ushtrimet në bordin e Evminova mund të kryhet me një kënd prej pjerrësi prej jo më shumë se 15-20 degrees.But ne duhet të jetë i sigurt se nuk ka contraindications.At ndjesi të forta të dhimbshme (sidomos prania e hernias) vetë-trajtim është e rrezikshme!në periudhat e faljen, në qoftë se e lejon mjeku, ju mund të filloni me burden.Even vogël me siklet të vogël, i cili ju sjell bord Yevminova, ushtrimet duhet të ndalet menjëherë!

Këmbëngulje, durim dhe trajnimit të rregullt

Duke vendosur në bord me kurrizin tuaj, varet në traversë, këmbët tuaja janë tërhequr poshtë, të përqëndruar në shtrihen spine.Angle – jo më shumë se 20 gradë, repetitions – jo më shumë se 2-3.Remaining në të njëjtën pozitë, neulur këmbët gjatë skajet e bordit nga të dy anët dhe shtrirje shpinë në gjysmë-point.We kthehet gjatë në stomak, pjesa tjetër shuplakat tona në stol, tendosje muskujt e Tom Jery dhe tërheq mjekër në gjoks,duke u përpjekur për të prekur stërvitje it.This ndihmon për të eleminuar lakim të spine.Lying në shpinë të tij, duke mbajtur traversën, jemi kthyer këmbët tona, valëzim alternuar në kënd tjetër directions.The të gjarpërues e shtyllës kurrizore nuk është më shumë se 20 gradë!

Përfundim

, As nuk është e vetmja mënyrë për të trajtuar it.But në kombinim me mbikëqyrje mjekësore, procedurat, terapi klasike stërvitje, masazh dhe ushtrime të rregullta, cilësia e jetës dhe shëndetit shumë shpejt do të përmirësohet significantly.And për njerëzit që vuajnë vetëm me hypodynamia dhe të voglashkeljet e sjellje, bordi Evminov do të bëhet profilaktikut besueshëm i shumë sëmundjeve për shumë vite që do të vijnë!